Hijyen ve Kalite

Hijyenik ortamda yemek üretmeyi ilke edinmiş olan firmamız, sürekli en doğal ve gerekli kalite belgesi olan ürünleri kullanmaktadır.

Çalışan personelimize hijyen konusunda aylık periyotlarla eğitimleri verilmekte ve personelin temizlik ve hijyen konusuna uyumu sürekli denetim altında tutulmaktadır.

Temizlik politikamız
Cırıtlar Catering, üretim öncesinde, üretim aşamasında ve sonrasında hijyene büyük önem vermektedir. Firmamız, insan sağlığına verdiği önemin bir parçası olarak faaliyetlerini gıda mühendislerinin denetiminde sürdürmektedir.

Firmamızda yemek üretim alanı, kuru gıda deposu ve bulaşıkhane birbirinden tamamen bağımsız bölümlerde bulunmaktadır. Giriş ve çıkışlarda gerekli hijyenik kurallara tam ve eksiksiz olarak uyulmakta ve gerekli dezenfeksiyon titizlikle sağlanmaktadır.

Yemek pişirilen tencereler tamamen çelik kazanlardan oluşmakta ve çelik ürünler dışında insan sağlığını etkileyecek pişirme ekipmanları kullanılmamaktadır.

Firmamız yemek kokularını anında tahliye eden modern bir havalandırma sistemine sahip olduğundan kesinlikle ağır yemek kokularının önüne geçilmekte, hem firma çalışanlarımızın hemde siz değerli müşterilerimizin sağlığını etkileyecek en ufak bir olumsuzlukla karşılaşılmamaktadır.

Kuru gıda ürünlerimiz haftalık yada en fazla 15 günlük taze olarak alınır ve oluşabilecek en ufak olumsuzlukların önüne geçilir. Sebzeler en fazla 3-5 günlük olarak alınır ve tazeliğini bozmadan en hijyen koşullarda saklanarak siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunulur. Ürünlerimizde ise günlük alım yapılmaktadır. Çok nadir olarak kullandığımız dondurulmuş ürünler ise derin dondurucularda muhafaza edilir. Firmamız personeli her 3 ve 6 aylık periyotlarda sağlık kontrolünden geçirilmektedir.

Kalite
Cırıtlar Catering olarak kalite politikamız hammadde temininde her zaman en üst düzey ürünleri kullanmak, hazırladığımız menülerimizi müşterilerimize, hijyen ve sağlık zincirini bozmadan ulaştırmaktır.

Menülerimiz insan sağlığına en uygun şekilde gıda mühendisi denetiminde kalori ayarı yapılarak hazırlanmaktadır.

Taşımalı yemek sisteminde yemeklerimiz, kapalı ve ısı koruyucu özelliğe sahip olan taşıma kapları ile müşterilerimize ulaştırılmaktadır.